25 Ocak 2010 Pazartesi

TİPİ TİPİ...

Tekrar merhaba:-) Günde tek yazı yayınlamaya alışkın olunca başlarken ne diyeceğimi de bilemedim... Çok soğuk yahu, nasıl tipi var dışarıda bir görseniz... Kurabiye yapacaktım ama yumurtam kalmamış, güya bu gün markete gidecektim ben, akşamdan hava sadece yağmurluydu, hiç kar havası yoktu. Aslında pazar gününün tamamı yağmurlu ve kapalı bir havaydı. Biz de evdeydik, iki güzel film izledik.... Bugün hala evdeyim:-) Akşam yine film... Umarım elektrikler kesilmez... Yine gelebilirim, veda etmiyorum:-)

THE SOLOİST
Robet Downey Jr.' ı çok severim. Oynadığı her filmde çok ayrı bir etki yaratmayı başarıyor.
Filmin öyküsü şöyle: Juilliard’daki ikinci yılında şizofreniye yakalanan müzik dahisi Nathaniel Ayers, hastalığının ilerlemesi üzerine evsiz barksız kalarak Los Angeles sokaklarına düşer. Hayatını keman ile çello çalarak sürdürmeye çalışan Ayers'ın, zamanla hayatı değişmeye başlar.

Robert Downey Jr.'ın canlandırdığı Steve Lopez karakterinin gerçek hayattaki kitabından uyarlanan film, aynı zamanda rolü için bolca çello dersi alan metod oyuncusu oscarlı Jamie Fox'un da varlığıyla merak uyandırıyor. GRAN TORİNO
Filmin Konusu: Walt Kowalski ( Clint Eastwood), eşi yeni vefat etmiş bir Kore savaşı gazisidir. 50 yıldır yaşadığı Detroit'teki sokağının uzakdoğulular tarafından “işgal edilmesi”nden rahatsız olan, huysuz, ırkçı ve yanlızlığı seven bir kişiliktir Walt. Thao isimli bir Hmong (Güneydoğu Asya’dan gelen bir ırk) genci, vahşi çete başı kuzenini etkilemek için yan komşusu Walt’ın 72 model Ford Gran Torino’sunu çalmaya kalkışınca Walt tarafından yakalanır.

Thao’nun Gran Torino’yu çalmaktaki başarısızlığını cezalandırmak için Thao’ya sert bir ziyarette bulunmaya karar veren çete, Walt ve Walt’un çiftesi tarafından geri tepilir. Aslında Walt’ın amacı Thao’yu kurtarmak değildir, çete üyelerinin çimlerine basmasına sinirlenmiştir.

Günler geçtikçe diğer Hmong aileleri şükranlarını gösterebilmek için Walt’ın verandasına türlü hediyeler bırakır ve Walt’ı evlerine davet ederler. Zaman ilerledikçe bir zamanlar varlığına dayanamadığı “çekik gözlü”lerle kendi ailesinden daha çok ortak yanı olduğunu fark eden Walt, ayrıca Thao ile kendi evlatlarıyla yaratamadığı bir baba-oğul ilişkisi oluşturur. Fakat Thao’yu terörize eden çete bir türlü Thao’nun ve ailesinin peşini bırakmaz. Bu arada Walt’un çeteyi alaşağı edebilmek için kendi planları vardır.

1 yorum:

  1. bu jönümüz yaşlanmış artık filmlerinde botoxları belli oluyor,iyi,kötü,çirkin filmi nden baskada çok filmlerine yoğunlaşamıyorum,bu rol bana göre aktöre yapışmış,
    bir kaç favori filmim profilimde var tavsiye ederim.
    size güzel günlr,iyi seyirler diliyorum

    YanıtlaSil